Pisaliśmy już o jazzowym festiwalu, czas na prezentację kolejnego – festiwalu pieśni żeglarskiej Jeziorak Szanty (Jeziorak Shanties Meeting), który organizowany jest w Iławie od 1996 r. Impreza odbywa się w lipcu, kiedy to tłumy mieszkańców i turystów zapełniają amfiteatr. Od 1993 r. odbywa się także impreza pt. „Lato w Iławie”. Podczas niedzielnych koncertów na scenie można usłyszeć utwory z różnych gatunków muzycznych: rock, blues, muzykę ludową. Popularnością cieszą się także występy kabaretów, chórów i zespołów dziecięcych.

Mecze w hali sportowej
Miejska Hala Sportowo-Widowiskowa, obiekt na 1250 miejsc, pozwala na organizowanie w Iławie dużych imprez sportowych o randze ogólnopolskiej, takich jak mecz Euroligi Mężczyzn w tenisie stołowym Polska – Węgry w 2002 r., Finał Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Juniorek Starszych w 2003 r. czy mecz piłki siatkowej mężczyzn Polska – Holandia.

W Iławskim Centrum Kultury odbywa się całkiem sporo wydarzeń kulturalnych i sportowych. Na co dzień centrum także aktywnie działa, organizując koła zainteresowań dla różnych grup wiekowych. Działa tu też Centrum Edukacji Kulturalnej, Dyskusyjny Klub Filmowy i miejska biblioteka. W zbiorach tej ostatniej znajduje się około 120 tysięcy książek i 80 tytułów czasopism, zamawianych w prenumeracie.
(MW) / fot. By Antekbojar - Praca własna, CC0