Jeziorak, jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w Krainie Tysiąca Jezior, leży na szlaku Kanału Elbląskiego. Brzeg akwenu porastają lasy, które tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Na jeziorze znajduje się szesnaście wysp, m.in: Wielka Żuława, Wielki Bukowiec, Zielony Ostrów (wyspa Łąkowa), Kobiecy Ostrów, Rajka, Lipowy Ostrów, Rybackie Kępy, Czaplak, Kępka.

Wielka Żuława jest największą wyspą śródlądową w Europie, na której można spotkać pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu.

Pan Samochodzik
Jeziorak to istna gratka dla miłośników sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa, uwielbiają je również nurkowie i wędkarze. W wodach Jezioraka żyją sumy, sandacze, szczupaki, węgorze, liny, okonie. Nad brzegami można spotkać czaple, kormorany i żurawie.

To właśnie tu umiejscowił akcję swoich powieści o Panu Samochodziku Zbigniew Nienacki. Można pójść śladami jego bohatera wybierając się tramwajem wodnym w godzinną podróż po Jezioraku.

Siódmy cud Polski
Nad Jeziorakiem gościł również papież Jan Paweł II, a dla uczczenia jego pobytu wytyczono tu szlak kajakowy. Jezioro zostało uznane przez czytelników magazynu podróżniczego „National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

Rejon ten ma także walor uzdrowiskowy. Na zachodnim brzegu mieści się ciekawa turystycznie wieś Siemiany, otoczona gęstymi lasami posiadającymi swoisty mikroklimat, pomocny w leczeniu chorób układu oddechowego.

Przygotował: redaktor.xyz fot CC0 Public Domain